ARA

Erdoğan'dan Çatışmasızlık Bölgesi için Kritik Açıklama, İçeriyi Türkiye, Dışarıyı Rusya Koruyacak

5.10.2017 11:28:39

HABER ACENTESİ

İran dönüşü Suriye'deki çatışmasızlık bölgesiyle ilgili açıklama yapan Erdoğan, "TSK İdlip sınırları içinde, Rusya Silahlı Kuvvetleri sınırların dışında görev yapacak" dedi.

İran dönüşü gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğanİran'la iş birliğinden Barzani referandumuna kadar önemli açıklamalar yaptı. Suriye'deki çatışmasızlık bölgesi ile ilgili önemli açıklamalarda bulunan Erdoğan, "Çatışmasızlık bölgesinin sınırları konusunda, içeride ve dışarıda, görev paylaşımı yapıldı. TSK İdlip sınırları içinde, Rusya Silahlı Kuvvetleri sınırların dışında görev yapacak" diye konuştu.

"İÇERİYİ TÜRKİYE, DIŞARIYI RUSYA KORUYACAK"

"Suriye'yi de içine alan stratejik işbirliği olabilir mi?" sorusu üzerine Erdoğan "Rusya Devlet Başkanı PutinTürkiye'deydi. Üçlü mekanizmayı nasıl çalıştıracağımızı görüştük. Bu konuda yol haritamız var. Önümüzdeki günlerde ilgili birimlerimizin nasıl adımlar attığını göreceksiniz. Çatışmasızlık bölgesinin sınırları konusunda, içeride ve dışarıda, görev paylaşımı yapıldı. Dışarıyı Rusya, içeriyi Türkiye güvence altına alacak. Böylece oradaki insanların huzurunu temin için adımlar atılacak. Cerablus'ta Rai'de bunu nasıl başardıysak, oraya 100 bin insan geri döndüyse, aynı adımlar İdlip'te de atılacak. TSK İdlip sınırları içinde, Rusya Silahlı Kuvvetleri sınırların dışında görev yapacak." dedi